Tupekuivus on sümptom, mille puhul naine ei märgu piisavalt, põhjustades sellega tupes valulikkust, ärrituvust, probleeme vahekorraga jpm. Paljud naised kogevad tupekuivust erinevates eluetappides. Kuigi tupekuivuse sümptomite avaldumine on individuaalne, on see naise elukvaliteeti ja heaolu mõjutav seisund ning tasub olla teadlik tupekuivuse leevendamise ja ravi võimalustest.
Mis on tupekuivus?
Tupekuivus on ebamugavustunnet ja valu põhjustav tervisemure. Tupekuivus tekib siis, kui keha ei produtseeri piisavalt naissuguhormooni östrogeen, mis aitab säilitada tupe niiskust, elastsust ja hoiab limaskesta kohevana. Kuigi liigset tupekuivust võib esineda igas vanuses naiste puhul, siis sagedamini esineb see menopausi perioodil ja selle järel, sünnitusjärgsel perioodil ja imetamise ajal. Kuigi sageli seostatakse tupekuivust tulenevalt madala östrogeenitasemega menopausiga, ei puuduta see kaugeltki mitte igaüht, kellel on menopaus. Ka imetamise ajal on östrogeeni tase madal, kuid väga paljud ei koge tupekuivust. Kas võib olla, et madala libiido ning probleemse märgumise taga on hoopistükis unetud ööd, uus elukorraldus ja ehk ka muutunud peredünaamika?
Tupekuivus võib tekkida ka teatud ravimite kõrvalmõjuna, mõningate terviseseisundite korral või elustiilist tulenevatel põhjustel. Seega on tupekuivuse põhjused mitmekülgsed, ealistest iseärustest stressini.
Riskifaktorid:
- Ravimid (sh pillid)
- Stress
- Probleemid suhtes, sh emotsionaalse sideme puudumine
- Madal libiido
- Lõtvunud ja välja veninud vaagnapõhjalihased
Tupekuivuse sümptomid
Tupekuivuse sümptomid võivad varieeruda kergest ebamugavustundest kuni tõsisemate probleemideni:
- kuivus ja ebamugavustunne tupes;
- põletustunne;
- tupe sügelus;
- valu vahekorra ajal;
- vähenenud tupe elastsus ja sellest tulenev ebamugavus;
- vaginaalne ärritus ja põletik, mis võivad viia väikeste rebendite või haavanditeni ja suurendada riski infektsioonide tekkeks;
- ebatavaline voolus, tavaliselt vähenenud voolus.
Tupekuivuse sümptomid võivad esineda pidevalt või ainult teatud olukordades, nt vahekorra ajal või urineerimisel
Tupekuivuse ravi ja leevendamine
Tupekuivuse vastu aitavad erinevad meetodid. Tupekuivuse leevendamiseks on oluline esmalt mõista, mis on selle võimalik põhjus. Selleks tasub analüüsida erinevaid tegureid, mis võivad mõjutada tupe loomulikku niiskustaset. Vajadusel konsulteeri oma arstiga.
- Kas Sul on viimastel kuudel olnud hormonaalseid muutusi? Kas tupekuivus tekkis pärast sünnitust või võib see olla seotud menopausiga?
- Kas oled hakanud kasutama uusi ravimeid?
- Kas Sul on olnud tupeinfektsioone või bakteriaalse vaginoosi sümptomeid, mis võiksid mõjutada tupe pH-d?
- Kas oled viimasel ajal kasutanud intiimhügieenitooted, mis sisaldavad lõhnaaineid?
- Kas Sul on olnud probleeme vaagnapõhjalihastega, näiteks emaka allavaje või vaagnapõhjalihaste nõrgenemine?
Lisaks eelnevale on tupekuivuse riskifaktoriks stress, probleemid suhtes ja madal libiido. Mõned soovitused, mis võivad aidata keha tundlikkuse ja erutuse suurendamisel ning seeläbi tupekuivuse leevendamisel:
- Leidke partneriga viise ühendumiseks ning läheduse taastamiseks või suurendamiseks. Katsetage, kas aidata võib piisavalt pikk eelmäng, massaaž jms. On oluline, et tunneksite psühholoogilist ja emotsionaalset turvatunnet enda partneriga.
- Tee Kegeli harjutusi ja yoni muna praktikat, et suurendada tupelihaste toonust, parandada nõnda verevarustust ning sellega seonduvalt ka märgumist. Eelistage naturaalsetest materjalidest yoni munasid.
- Leia alternatiivid hormonaalsetele rasestumisvastastele vahenditele.
- Kasuta Q10 koeensüümi, mis võitleb kuivuse vastu ja hoiab nahakoe terve ja elastsena.
- Käi kõhuõõnemassaažis, mis mõjutab ka meie seksuaalorganeid ja nende paremat toimimist.
- Kasuta naturaalsest materjalist dildot üksinda olles ning märka, kas ka siis on lubrikatsiooniga probleeme või juhtub seda vaid kaaslasega vahekorra ajal.
Enne tupe niisutajate ja libestite kasutamist, mida mõnikord soovitatakse, tasub uurida lisainfot, et teha teha teadlik otsus, ning võimalusel eelistada eelpool mainitud tupekuivuse ravi ja leevendamise võimaluste katsetamist. Tupekuivuse ja libestite kasutamise teemal võib lähemalt lugeda meie varasemast blogipostitusest.
Tupe pH tasakaalustamine
Tupe pH mõjutab tupe keskkonda ja selle loomulikku niiskustaset, mistõttu on oluline pöörata tähelepanu tupe tasakaalustamisele eesmärgiga vältida kuivuse, ärrituse ja infektsioonide teket ning toetada kasulike bakterite kasvu ja säilitada tupe loomulik kaitsebarjäär.
Normaalne tupe pH on enamasti vahemikus 3,8-4,5, kuid see võib periooditi olla veidi kõrgem, nt menstruatsiooni järel, teatud ravimite kasutamisel või hormonaalsete muutuste korral (nt menopausi ajal). Tupe happeline pH on vajalik, et säilitada tasakaalus mikrofloora ja laktobatsillide piisav hulk, hävitada kahjulikud bakterid ja ennetada tupepõletikku ja bakteriaalseid haigusi. Tupe pH taset saab mõõta testi abil ja sümptomite abil, mis viitavad sellele, et tupe pH on paigast ära:
- kihelustunne,
- tupevooluse kogus, lõhn või konsistents on muutunud,
- limaskestad on hellad ja valulikud,
- välistel suguelunditel on villid,
- esineb valu urineerimisel või kõhus,
- vahekord teeb valu.
Tupe pH teemal oleme pikemalt kirjutanud ka varasemas blogipostituses. Tupe pH tasakaalustamisel on oluline roll õigel intiimhügieenil. Oluline on kasutada pesemisel puhast vett ja sobivaid intiimpesuvahendeid. Vältida tuleks tupe seestpoolt pesemist ning eelistada aluspesu pesemisel puhtama koostisega pesuvahendeid.
Toeta oma intiimtervist loomulikul viisil – yoni munad aitavad parandada loomulikku lubrikatsiooni, tugevdada vaagnapõhjalihaseid ja suurendada tundlikkust.